Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon


Korona Virüs'e Karşı Daire, Ticari Alanlar, Apartman, Site gibi Toplu Yaşam Alanları Dezenfekte Hizmetleri 

Nano Gümüş İyon Teknolojisi

 


Biyosentez yöntemi ile gümüş, nano boyuta (yaklaşık ortalama 10 – 30 nm) indirgenerek içerisindeki kimyasal bileşikler atılır. Gümüş nano boyuta indirgenerek yüzey alanı artırılır ve bu sayede soğuk sisleme yöntemi ile tüm yüzeylere uygulanır.

Nano Gümüş’ün Antibakteriyel Etkisi
Uygulandığı tüm yüzeylerde iyonlaşarak uzun süreli (ortama 3 ila 6 ay) anti – bakteriyel özellik gösterir. Çok özel formülasyonu sayesinde virüslere de etken hale getirilmiştir. Bakterileri kendisine doğru çekip yok etme özelliği patentlidir.
Uzun süre etkili geniş spektrumlu, yüksek düzey dezenfektan sınıfına girer. Gram pozitif, gram negatif, zarflı, zarfsız bakteriler ile birlikte mantar ve mayaları da yok etme özelliği bulunmaktadır.
Ter, ayak ve sigara kokuları ile beraber organik bazlı kokuları yok edebilir.
Dünya Sağlık Örgütü 100 ppm’e kadar gümüş iyonlarının içme sularında bulunmasının insan sağlığı açısından bir sorun yaratmayacağını belirtiyor. (WHO Guidelines for Drinking-water Quality. Sayfa 415, Silver bölümünün sondan ikinci paragrafında.) Nano gümüş iyon tekonolojisinde  80 ppm.ve ortam dezenfeksiyonunda kullanılıyor.

 

ORTAK YAŞAM ALANLARIN DEZENFEKSYON İŞLEMLERİ İÇİN ALTERNATİFLER

Her apartman, site veya tesis kendi bütçesine ve ortak yerlerdeki malzeme yapısına uygun biçimde aşağıdaki dezenfekte yöntemlerinden birini veya birkaçını tercih edebilir. Bu konuda profesyonel çalışan dezenfeksiyon firmalarından da hizmet alabilirler. Ancak şu an gündemimiz virüs olduğundan bakteriyel çalışmalar bir anlam ifade etmeyecektir. Bu sebeple güvenilir, belge sahibi, ürünlerin MSDS ( Malzeme Güvenlik Bilgi Formu) ve Kullanım Kılavuzları incelenerek işlemler satın alınmalıdır.

Çamaşır suyu :

Yüzeyler sulandırılmış çamaşır suyuyla (1:100 normal sulandırmada) (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) temizlenir ve belirgin şekilde kirlenme olduğunda ise  1:10 normal sulandırmada çamaşır suyu kullanılmalıdır.

Banyo ve tuvaletler günde en az bir kez sulandırılmış çamaşır suyuyla (1:100 normal sulandırmada) (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) temizlenmelidir.

Çamaşır suyu düşük maliyetli, hızlı etkili, ulaşımı kolay kullanıma hazır, sporosidal ve virüsidal (C.difficile ve Norovirus’a karşı) avantajlı olup, dezavantaj olarak metal ekipmanlara zararlıdır, organik materyaller tarafından deaktive edilir, kullanım öncesi yüzeylerin temizlenmesi gerekir, cilt ve mükoz membranlara karşı tahriş edicidir, sulandırıldıktan sonra 24 saat içinde kullanılmalıdır, dikkatli kullanılmadığında giysileri boyayabilir.


Hidrojen Peroksit (%0,5) (Cas No: 7722-84-1)**

Ekipmanların dış yüzeyleri, zemin, duvarlarda uygulanabilir.

Çevre için güvenlidir, toksik değildir, hızlı etkilidir, organik madde varlığında aktiftir, mendil ve sıvı hali mevcuttur.Deterjan özelliği nedeniyle mükemmel temizleme özelliğine sahip olduğundan avantajlı olup, dezavantaj olarak bakır, çinko, pirinç, akrilik ve alüminyuma zararlıdır.

Kuaterner amonyum bileşikleri (Quats)

Zemin, duvarlarda uygulanabilir.

Çevre için güvenlidir, toksik değildir, aşındırmaz, deterjan özelliği nedeniyle iyi temizleme özelliğine sahip olduğundan avantajlı olup, dezavantaj olarak dar mikrobiyal spektrum nedeniyle dezenfektan olarak sınırlı kullanıma sahiptir.

Alkol Çözeltileri (Etil/izopropil) (en az %70lik) (Etil alkol, Etanol Cas No: 64-17-5)**

Spor aletlerinde, fitness makinelerinin el ile temas edilen alanlarında uygulanabilir.

Toksisitesi yoktur, düşük maliyetlidir, hızlı etkilidir, tortu bırakmadığından avantajlı olup, dezavantaj olarak çabuk buharlaştığından ideal bir yüzey dezenfektanı değildir. Son derece yanıcıdır, plastik, kauçuk ve silikon materyaller için zararlıdır, organik materyaller tarafından deaktive edildiğinden, kullanım öncesi yüzeylerin temizlenmesi gerekir.