Apartman ve Site Yönetimleri İçin Sigorta Bildirimleri

13.02.2021 | Blog | 540 | 1

Apartman ve Site Yönetimleri İçin Sigorta Bildirimleri Nasıl Yapılır? 

 SGK işlemleri ile Muhtasar beyanname aynı belge üzerinden yapılmasına fırsat veren Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi (MUHSGK) işlemleri ile ilgili olarak GİB özellikle apartman ve site yönetimlerini yakından ilgilendiren açıklamalarda bulunmuştur. İlgili açıklamaların özetini sizler için derledik.

KOLAY İŞVERENLİK UYGULAMASINDAN YARARLANAN YÖNETİMLER 

SGK üzerinden “Kolay İşverenlik Uygulaması”na geçen apartman yönetimlerinin MUHSGK beyannamesi göndermelerine gerek bulunmamaktadır. Bu yöntemden yararlanmak isteyen apartman yönetimleri e-bildirge şifreleri ile SGK internet adresi üzerinden giriş yaptıktan sonra başvurularını tamamlayabilirler.

Başvuru yapıldıktan sonra sigortalıların beyan girişleri ve teşvik tanımlamaları yapılmalıdır. 17.08.2020 de geçişin yapıldığı varsayıldığında 2020/08 tahakkuku otomatik oluşturulacaktır. Ancak 2020/07 ayına ilişkin sigortalı prim ve hizmet bilgileri MUHSGK beyannamesi ile gönderilmelidir.

Bu işverenler için e-Bildirge v.2 uygulaması açık tutulacaktır. Bu işverenler geriye yönelik belge düzeltmelerini ve yasal süresi dışındaki aylık prim ve hizmet belgelerini e-Bildirge v.2 uygulaması vasıtasıyla gönderebileceklerdir. Yine, bu işverenler için tahakkuklar otomatik oluşturulmakla birlikte cari aya ilişkin belgelerini gönderebilmeleri ya da otomatik olarak oluşan tahakkuklarında değişiklik yapabilmeleri için ilgili dönemi takip eden ayın 21’i ila 23’ü arasında e-Bildirge v.2 uygulaması açılacaktır. Bu tarih aralığı dışında cari ay bildirimleri için e-Bildirge v.2 uygulaması kapalı olacaktır.

KOLAY İŞVERENLİKTEN YARARLANMAYAN YÖNETİMLER

Kolay işverenliğe geçmemiş apartman yönetimleri ise MUHSGK beyannamesini eBeyanname uygulaması üzerinden göndereceklerdir. Kolay işverenlik yöntemini seçmeyen apartman yönetimlerinin öncelikle apartmanın bulunduğu yere göre yetkili vergi dairesine başvurarak “0003 Gelir Vergisi Stopaj” mükellefiyeti tesis ettirmeleri gerekmektedir. Ayrıca bu işverenlerin vergi numaralarının SGK sistemlerinde tescile işlenmiş olması gerekmektedir. Tescil kütüklerinde vergi numaralarının bulunmaması halinde beyanname verilemeyeceğinden vergi kimlik numaralarının kayıtlı olup olmadığı ile doğru olup olmadığı kontrol edilmelidir.

ŞİFRE ALARAK BEYANNAME GÖNDEREBİLİRSİNİZ

Apartman yönetimlerinden MUHSGK beyannamesini e-Beyanname veya İnternet Vergi Dairesi uygulaması (intvrg.gib.gov.tr) üzerinden kendileri göndermek isteyenlerin bağlı oldukları vergi dairesine başvurarak e-Beyanname gönderme yetkisini haiz şifre almaları gerekmektedir. Beyannamelerini 3568 Sayılı Kanunda belirtilen meslek mensupları aracılığıyla göndermek isteyen apartman yönetimlerinin meslek mensubu ile Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmesi imzalamaları gerekmektedir.

 

BEYANNAME VERİLME TARİHİ

MUHSGK beyannamesi verilme zamanı, çalışanların sigorta prim ve hizmetinin ait olduğu ayı takip eden ayın ilk günü başlar. Ayın 26'ncı günü akşamı saat 23.59'a kadar beyannamenin elektronik ortamda gönderilmesi gerekmektedir.

Bu konuda daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/haberler/Vergi_Kes_Yapmayan_kilavuz.pdf

 

 

 

 

Yorumlar ( 1 )

  • Heyoo Akıllı Web - Yorum adam
    Neslihan, 23.12.2021

    Bilgilendirme için teşekkürler

Yorum gönder

Konu hakkındaki fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
E-mail adresinizi spam için kullanmayız ve sitemizde göstermeyiz.

* Zorunlu alanlar